Vse več je govora in pisanja o tem, koliko ljudi na letni ravni zboli za najrazličnejšimi bolezenskimi stanji, kot so depresija, anksioznost, izgorelost. Večina med nami pa zgolj površno ve, za kakšna stanja pravzaprav gre. Če bi o tem imeli dovolj informacij, bi lahko stanja preprečevali tudi pri sebi in pri svojih bližnjih.
Če bi na primer precej poenostavljeno povedali, kakšna razlika je med depresijo in anksioznostjo, bi lahko rekli, da je prvo stanje vezano predvsem na občutja, ki so vezana na našo preteklost, anksioznost pa je enostavno rečeno občutek strahu in tesnobe, kaj se bo z nami zgodilo v prihodnosti.
Najbolj očitni znaki za anksioznost
Če ste kdaj izčrpani, slabe volje in nimate prave motivacije za delo, še zdaleč ni nujno, da ste v stanju depresije, anksioznosti ali česa podobnega. Če pa se vam takšna občutja pogosto dogajajo, je čas, da obiščete kakšnega strokovnjaka, kot je na primer psihoterapevt.

Eden od najbolj očitnih znakov za anksioznost je pretirana zaskrbljenost. Ta se pogosto kaže v katastrofalnih pričakovanjih in v nenehnem premlevanju negativno obarvanih scenarijev. Ko nek posameznik čuti takšno stanje, del njegovega simpatičnega živčnega sistema prehaja v prekomerno delovanje. Slednje lahko sproži kaskado učinkov, in sicer po celem telesu. To se kaže denimo v pospešenem srčnem utripu.
Eden od pogostejših znakov za omenjeno stanje je tudi simptom tesnobe. Pri mlajših ljudeh se to kaže kot nemir.
Kako premagati anksioznost?
Način premagovanja anksioznosti je seveda odvisen od stopnje motnje. Pri tem je ključnega pomena to, ali oseba sama zazna težave. Po samem zaznavanju je ključno še dejstvo, ali posameznik težave sploh želi prebroditi in je torej notranje dovolj motiviran za reševanje situacije.
Seveda se hujše oblike stanja ne da rešiti v hipu. Najbolj učinkovito je, da se o težavi oseba pogovori tudi s strokovnjakom. V tem primeru mora biti v čim bolj varnem okolju, kjer ni prisotnih stresnih dejavnikov.
Če bi želeli anksioznost odpravljati sami, je dobra rešitev na primer meditacija. Ta pomaga umirjati um. Izvaja se lahko povsem samostojno ali pa vodeno. Z mediacijo si je dobro pomagati v trenutkih, ko stanje že nastopi pa tudi tedaj, ko se jo zaznava.